Szerdai ülésén tíz igen szavazattal, két tartózkodás mellett megszavazta az Országos Bírói Tanács a kormánnyal kötött négyoldalú megállapodás érvénytelenítését. Varga Zs. András, a Kúria elnöke nem szavazott, ketten hiányoztak. Frissítés: Tuzson Bence igazságügyi miniszter közölte: kormányzati oldalról a megállapodást továbbra is hatályosnak tekintik.
A bírói fizetéseket a szervezeti reformhoz kötő megállapodást novemberben szavazta meg az OBT, később azonban sok kritika érte a bírói karon belülről, lemondott Szabó Péter OBT-elnök, mostanáig mintegy kétezer bíró és igazságügyi alkalmazott kritizálta nyilvánosan a kormánnyal kötött alkut - írja a HVG.
Az OBT új elnöke, Pecsenye Csaba megválasztása után egy közleményben még határozottan visszautasította, hogy a megállapodással bárkinek sérült volna a becsülete. Később azonban az OBT véleményezése nélkül fogadták el a bírói korhatár módosítását, amit élesen kritizált a testület.
Varga Zs. András, a Kúria elnöke még az OBT-ülés előtt felelőtlenségnek nevezte, hogy tárgyalni fognak a megállapodás érvénytelenítéséről, amit nem támogat. Szerinte az utólagos érvénytelenítés legfeljebb arra alkalmas, hogy nevetségessé tegye az OBT-t.
Korábbi cikkünk a témában: „A hatalmi ágak közötti együttműködés törvények, nem különmegállapodások által szabályozott” – kormány–bírók 1:0
A szavazás szerdán megtörtént, tíz igen szavazattal, két tartózkodás mellett, ellenszavazat nélkül fogadták el a kormánnyal kötött négyoldalú megállapodás érvénytelenítését az OBT tagjai a HVG információi szerint. Varga Zs. András nem szavazott, ketten hiányoztak köztük Szabó Péter korábbi OBT-elnök. Ő, ahogy arról beszámoltunk, december 3-án, az OBT rendkívüli ülése, a testület öt tagja által ellene indított bizalmatlansági szavazás előtt lemondott.
Tuzson Bence: A döntés megkérdőjelezi az OBT hitelességét
„Sajnálattal és mélységes megütközéssel vettem tudomásul az Országos Bírói Tanács (OBT) mai döntését a felek által aláírt, az igazságszolgáltatás hatékonyságának növelését és az igazságszolgáltatásban dolgozók jövedelmi viszonyainak rendezését célzó négyoldalú megállapodás kapcsán” - áll Tuzson Bence igazságügyi miniszter MTI-hez eljuttatott közleményében.
Szerinte a megállapodás nemcsak az igazságszolgáltatás dolgozóinak megbecsülését, hanem az igazságszolgáltatás egészének hatékonyabb működését is szolgálja.
Tuzson Bence úgy látja, hogy az OBT szerdai döntése szembe megy korábbi álláspontjával, és mélységes következetlenséget sugall, amely megkérdőjelezi a testület hitelességét.
„Ez a helyzet mindannyiunkat átgondolásra késztet, hiszen az egymásnak ellentmondó döntések komolytalanságot tükröznek, ami nehézséget okoz abban, hogy megfelelő együttműködés alakuljon ki az igazságszolgáltatás jövőjét érintő kérdésekben" - áll a közleményben, amely szerint a kormány a megállapodást továbbra is hatályosnak tekinti.
A tárcavezető azt írta: nagyra becsüli a testület elnökét és tagjait, mégis az OBT szerdai döntése szerinte nem csupán szembe megy korábbi álláspontjával, hanem mélységes következetlenséget sugall, amely megkérdőjelezi a testület hitelességét. „Ez a helyzet mindannyiunkat átgondolásra késztet, hiszen az egymásnak ellentmondó döntések komolytalanságot tükröznek, ami nehézséget okoz abban, hogy megfelelő együttműködés alakuljon ki az igazságszolgáltatás jövőjét érintő kérdésekben” – fogalmazott a miniszter, hozzáfűzve, hogy a kormány a megállapodást továbbra is hatályosnak tekinti.
Ahogy arról korábban írtunk, alig telt el két hét az idei évből, a Kúria elnöke már két hosszú levélben ment neki a bírósági rendszer összes szereplőjének – kivéve a kormányt. Varga Zs. András mindenkit kiosztott, aki kritizálta, ahogyan a kormány besakkozta a bírákat a fizetésemelésükkel. Indulatai érthetők: a bírók két hónapja forronganak, ami bő egy évvel a választások előtt nem érdeke annak, aki kinevezte – a Fidesznek.