A szakszervezet egyelőre csak előzetes információkkal rendelkezik a toborzásról a cég részéről. Ha bejött most egy nagyobb megrendelés, akkor szükség van a munkaerőre – mondta a Szabad Európának a Telex hírére reagálva a Magyar Vegyipari, Energiaipari és Rokon Szakmákban Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének (VDSZ) alelnöke.
Mint februárban beszámoltunk róla, a dél-koreai SK akkugyártó komáromi és iváncsai gyárából is küldtek el tavaly dolgozókat. Első körben a kölcsönzött munkaerőt építették le, mert elmaradtak a megrendelések, majd pedig – a szakszervezet információi szerint – mintegy ötszáz magyart. A többség közös megegyezéssel távozott, de voltak elbocsátások is – erősítette meg lapunknak Kovács László, a VDSZ alelnöke.
Arra a kérdésre, hogy miért elsősorban orosz és ukrán munkavállalókat toborozhatnak most, azt mondta: vélhetően egy olyan munkaközvetítő irodával tudott kedvező feltételekben megállapodni a cég, amely ezekről a területekről közvetít.
Kovács László arról is beszélt, hogy nagyon nagy a turbulencia az ágazatban. Ha hirtelen nagyobb megrendelések futnak be, visszahívhatják azokat a dolgozókat, akiket korábban elküldtek, de ugyanilyen gyorsan változhat a helyzet. Nem tudni még például, milyen hatással lesz a magyarországi gyárakra Donald Trump amerikai elnök újabb intézkedése, hogy az Egyesült Államok 25 százalékos vámot vet ki minden autóra, amelyet nem ott gyártanak – tette hozzá.
Ehhez kapcsolódóan: Elbocsátott kirgiz munkások: van, aki otthon hitelt vett fel, hogy ide jöhessen dolgozni
Kovács László megerősítette, hogy felvették a kapcsolatot a kínai CATL-lel Debrecenben, és Nyíregyházán is tárgyalnak, hogy ha a Komáromból és Iváncsáról elbocsátott dolgozók közül valaki vállalja, hogy 270 kilométerrel távolabb helyezkedik el a szakmájában, tudjanak neki segíteni. A debreceni CATL-ben munkaerő-felvétel van; év végével kétezer fővel szeretnék elindítani a termelést.
A Telexnek többen jelezték, hogy az elmúlt egy hétben számos orosz és ukrán Facebook-csoportban kezdett intenzív toborzásba az iváncsai akkumulátorgyár számára több munkaerő-közvetítő. Nettó 380–600 vagy 420–450 ezer forintos havi fizetést ígérnek tizenkét órás, éjszakai és nappali váltott műszakokért. Van olyan cég, amelynek a honlapján magyarul is megjelent a hirdetés, például az Enterworksén, de orosz és ukrán nyelvű Facebook-csoportokban zajlik intenzívebben a toborzás.
Itt írtunk részletesen arról, hogyan próbálja átmenteni a debreceni CATL gyárba a komáromi SK-ból leépített dolgozókat a szakszervezet.
Az iváncsai gyár honlapján is keresnek operátort, technikust és műszakvezetőt napi tizenkét órás munkakörbe.