A Mészáros Lőrinchez tartozó szénerőmű négy évvel ezelőtti állami, vagyis közpénzből történő felvásárlásának dokumentumairól van szó. Négyéves jogi hercehurca ért véget a Kúria döntésével, amely az ügyben a hatodik, és amely végleg helyt adott az MSZP-s Tóth Bertalan adatigénylésének.
A döntés értelmében az Energiaügyi Minisztériumnak (EM) a szöveg elfedése nélkül el kell küldenie az MVM állami tulajdonosaként hozott, 2019–2020-as határozatait – tájékoztatta a Népszavát az MSZP frakcióvezetője, volt pártelnök, aki azt reméli, így több is kiderülhet arról, hogy az állami MVM miként vette meg Mészáros Lőrinc érdekeltségeitől a Mátrai Erőművet.
Ehhez kapcsolódóan: Mától Mészárosék szolgáltatják az áramot és a gázt a Tiszántúlon
Az ügy előzménye, hogy Mészáros Lőrinc és üzleti köre a tulajdonában lévő Opus Global Nyrt.-n keresztül, a Status Energy Magántőkealap nevű leányvállalatával és egy cseh cég segítségével 2018 tavaszán felvásárolta a Mátrai Erőmű Zrt. 72,62 százalékos tulajdonrészét. A vállalat közgyűlése 2019 elején elfogadta, hogy 11,2 milliárd forint osztalékot fizet ki a részvénytársaság tulajdonosainak. Mint ez a sajtóban akkor megjelent, Mészáros Lőrinc és üzleti köre nyolcmilliárd forinthoz jutott az osztalékból. 2019 decemberében Palkovics László akkori innovációs és technológiai miniszter bejelentette, hogy a magyar állam megvásárolja az Opus Global Nyrt.-től a Mátrai Erőművet. A cég 2020. március 26-án az MVM Csoport tulajdonába került.
Tóth Bertalan 2021 januárja óta próbál adatot szerezni a tranzakcióról. Mint mondta, elvárja a Lantos Csaba vezette tárcától, hogy teljesítse a bíróság jogerős ítéletét.
A minisztérium a lap kérdésére közölte, hogy végrehajtja a Kúria jogerős döntését.
Idén februárban az Átlátszó azt írta az erőműről, hogy bár az elmúlt években végig az volt a terv, hogy 2025-ig átalakítják (addig van működési engedélye), egy energia-vészhelyzeti kormányhatározat ideiglenesen vagy véglegesen) felfüggesztette a tervet. A minisztérium most azt írta a Népszavának, hogy a Mátrai Erőmű jelentős szerepet tölt be a hazai ellátásbiztonság fenntartásában. Az ország második legnagyobb villamosenergia-termelő létesítményének lignites blokkjai a kormány tavalyi döntése szerint a Visontára tervezett gázerőmű üzembe helyezéséig működésben maradnak.