A Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) azonnali hatállyal felmentette az intézményben oktató Ruszin-Szendi Romulusz volt vezérkari főnököt, aki pár napja arról beszélt a Tisza Párt kongresszusán, hogy „nem nagyon lájkolják” mostanában a véleménynyilvánítást a honvédség vezetésében. Kritizáló felszólalása után kormánypárti politikusok bírálták és visszaéléssel vádolták az altábornagyot, aki tagadta a vádakat.
Nyilvánvalóan politikai utasításra azonnali hatállyal kirúgták Ruszin-Szendi Romulusz volt vezérkari főnököt a Nemzeti Közszolgálati Egyetemről. Az altábornagy 2021 óta tanított tiszteket és tisztjelölteket havi bruttó 150 ezer forintért az egyetemen – közölte Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke a Facebookon. „Itt tartunk 2025-ben Magyarországon: Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója hazaáruló kijelentései után ugyanezen egyetem tanácsadó testületének elnöke maradhatott, de a volt vezérkari főnököt azonnal eltávolítják, mert a Tisza szakértőjeként jobbító szándékú kritikát fogalmazott meg.”
A Nemzeti Közszolgálati Egyetem közleménye szerint miután az intézmény egyedülálló a katonai, közigazgatási, rendészeti, nemzetbiztonsági felsőoktatás területén, fokozott felelősségi szabályok vonatkoznak a közalkalmazottaira, akiknek tartózkodniuk kell minden olyan magatartástól, amely hátrányosan érintheti e szervek társadalmi megítélését. „Ennek alapján a közalkalmazott jogviszonya felmentéssel megszüntethető, ha a munkahelyén vagy azon kívül olyan magatartást tanúsít, amely az egyetem, a közigazgatási szervek, a rendvédelmi feladatokat ellátó szervek vagy a Magyar Honvédség, illetve ezek vezetőinek jó hírnevét vagy társadalmi megítélését hátrányosan befolyásolhatja” – írták.
Az egyetem szerint Ruszin-Szendi Romulusz 2025. február 15-én egy nyilvános rendezvényen egyértelműen olyan kijelentéseket tett a Magyar Honvédségről és vezetéséről, amelyek kifejezetten alkalmasak különösen a Magyar Honvédség jó hírnevének csorbítására és társadalmi megítélésének hátrányos befolyásolására, továbbá a Magyar Honvédségbe vetett társadalmi bizalom csökkentésére. Az NKE kutatójaként, kiemelten magas rangú és beosztású volt katonaként olyan kijelentéseket tett nyilvánosan, amelyek hátrányosan érinthetik az NKE egyik meghatározó feladatát, a honvédtisztképzés hatékonyságát, és csökkenthetik a kedvet a katonai, illetve egyéb más hivatásos pályák iránt.
Korábbi cikkünk a témában: A honvédségtől is eltávolították a leváltott vezérkari főnököt
Mindezek alapján Ruszin-Szendi Romulusszal mint az NKE Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar tudományos munkatársával szemben fennáll a fentiek szerinti felmentési ok, ezért közalkalmazotti jogviszonyát az egyetem 2025. február 21. napjával felmentéssel megszüntette – közölte az egyetem.
Ruszin-Szendi Romuluszt 2021-ben nevezték ki a Magyar Honvédség élére. Hozzá fűződik egyebek között az Operation Sámán bevetés, amelyben mintegy száz magyar katona több mint ötszáz embert menekített ki a tálib hatalomátvétel idején, 2021 augusztusában Afganisztánból.
A vezérkari főnök – aki korábban arcát adta a tömeges elbocsátásokat lehetővé tevő fiatalításhoz – sajtóértesülések szerint maga is ennek a kampánynak az áldozatává válhatott. 2023. április 26-án mentette fel beosztásából Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter, két hónappal később pedig a Magyar Honvédségtől is eltávolították, altábornagyként szerelt le ötvenévesen.
Ruszin-Szendi Romulusz a Tisza Párt budapesti kongresszusán egyebek mellett a Magyar Honvédség jelenlegi problémáiról beszélt, hogy a honvédségben félelemalapú vezetés van, amióta a katonákat indoklás nélkül, egyik napról a másikra ki lehet rúgni. Ennek szerinte az az üzenete: „Kuss, ne legyen véleményed, nem kell okosnak lenned, hajtsd végre, különben kifelé.”
A véleménynyilvánítást nem nagyon lájkolják mostanában a honvédség vezetésében – mondta, majd hat napra rá megszűnt az oktatói állása az NKE-n.