A török parlament a héten jóváhagyhatja a svéd NATO-csatlakozást – írta a Bloomberg. Ha így lesz, a magyar vezetés lehet az utolsó kerékkötője az ügynek. A svéd NATO-csatlakozás magyar engedélyezésének valódi tétje valójában már kicsi, viszont a katonai együttműködést drágítani tudja a magyar ellenállás.
A török parlament még a héten megszavazhatja Svédország NATO-csatlakozásának engedélyezését – jelentette a Bloomberg egy magas rangú török kormánytisztviselőre hivatkozva.
A svéd NATO-csatlakozás eddig azért nem zárult le hivatalosan is, mert a török és a magyar vezetés nagyjából másfél éve nem hajlandó napirendre venni és jóváhagyni a kérelmüket, egy új tagország felvételét pedig minden addigi tagország parlamentjének el kell fogadnia.
A török lépéssel így Magyarország maradhat az egyetlen akadályozója a csatlakozási folyamatnak.
Az MSZP a hír megjelenése után bejelentette, hogy rendkívüli parlamenti ülést kezdeményez az ügyben. Korábban számos ellenzéki párt próbálta a parlamentben napirendre vetetni a kérdést, de a kormánytöbbség kivétel nélkül mindig leszavazta a próbálkozásokat.
Svédország 1994 óta részt vesz a NATO békepartnerségi programjában, de a 2022-es ukrajnai orosz invázió után nagyon gyorsan taggá is kívánt volna válni.
Az ország megfelel a NATO feltételrendszerének, és 2022 szeptemberére majdnem minden tagország parlamentje jóváhagyta a csatlakozási kérelmüket.
A török kormány két fő ügyben igyekezett előnyhöz jutni a csatlakozás feltételekhez kötésével. Az egyik, hogy modern amerikai F–16-os vadászgépekhez jussanak, a másik, hogy az északi ország lépjen fel a betiltott Kurdisztáni Munkáspárt (PKK), valamint az úgynevezett Gülen-mozgalom tagjai ellen.
Az viszont máig nem világos, hogy a magyar vezetés mit szeretne elérni a csatlakozás nehezítésével.
Gyakorlati szempontból ugyanakkor Svédország számára az Orbán-kormány időhúzásának nincs különösebben jelentős rövid távú tétje, inkább csak drágítani lehet ezzel a már jelenleg is szoros NATO–Svédország-együttműködést.
Svédország ugyanis már 2022 tavaszán aláírt egy kölcsönös védelmi egyezményt a NATO-tag Egyesült Királysággal, amely szerint külső támadás esetén garantálják egymás védelmét.