Akadálymentes mód

A legfrissebb hírek

Új segélyt ígér Ukrajnának az Egyesült Államok – ez lehet a Biden-kormányzat utolsó lépése


Volodimir Zelenszkij ukrán elnök (balra) és Lloyd Austin, az Egyesült Államok védelmi minisztere az Ukrajna-védelmi Kapcsolattartó Csoport ülésén a németországi Ramstein légi támaszponton 2025. január 9-én
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök (balra) és Lloyd Austin, az Egyesült Államok védelmi minisztere az Ukrajna-védelmi Kapcsolattartó Csoport ülésén a németországi Ramstein légi támaszponton 2025. január 9-én

Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter új, ötszázmillió dolláros katonai segélycsomagot jelentett be. A leköszönő Biden-adminisztrációnak az a célja, hogy a lehető legtöbb támogatást indítsa útnak, mielőtt Donald Trump visszatér a Fehér Házba.

A csomag „újabb rakétákat tartalmaz az ukrán légvédelem számára, még több hadianyagot, több föld-levegő lőszert és egyéb felszerelést az ukrán F–16-osok támogatására” – közölte Austin, aki a mintegy ötven partnerországból álló kapcsolattartó csoport találkozóján beszélt, amelyet az Egyesült Államok védelmi minisztere hozott össze a fegyvertámogatás összehangolására hónapokkal azután, hogy Oroszország 2022 februárjában megkezdte teljes körű invázióját Ukrajna ellen.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, aki részt vett a találkozón, arra hívta fel Európát, hogy egységesen segítse Kijevet, ha az Egyesült Államok támogatása alábbhagy az új adminisztráció alatt. „Világos, hogy új fejezet kezdődik Európa és az egész világ számára alig tizenegy nap múlva – egy olyan időszak, amikor még jobban együtt kell működnünk, még inkább támaszkodnunk kell egymásra, és még nagyobb eredményeket kell elérnünk közösen. Én a lehetőségek idejének tekintem ezt.”

A szintén Ramsteinben tartózkodó Rusztem Umerov ukrán védelmi miniszter közölte: azt várja a védelmi koalíció vezetőitől, hogy legalább 2027 végéig hagyják jóvá a stratégiai célokat és a katonai segítségnyújtás kulcsfontosságú szükségletét tartalmazó útiterveket. „Ezek a dokumentumok – amelyeket Ukrajna és partnerei közösen dolgoztak ki és fogadtak el – lesznek a támogatás és a segítségnyújtás alapjai olyan területeken, mint a légvédelem, a tüzérség, a páncélozott járművek, a drónok, a légierő, a tengeri biztonság és más fontos területek. Nagyon sok munka vár még ránk” – tette hozzá Austinnal tartott találkozója után.

A ramsteini találkozóra egy nappal azután került sor, hogy Ukrajna az elmúlt hetek egyik legtöbb áldozattal járó támadását szenvedte el: tizenhárom ember vesztette életét orosz légicsapásban Zaporizzsja városában. A hatóságok szerint Oroszország egy ipari területre próbált csapást mérni siklóbombákkal.

Ukrajna ezt megelőzően, január 8-án azt állította, hogy csapatai eltaláltak egy oroszországi olajraktárt, amely egy stratégiai légi bázist szolgált ki a Szaratovi terület déli részén. Az ukrán hadsereg vezérkara szerint a találat „súlyos logisztikai problémákat okozott az orosz megszállók stratégiai repüléseiben, és jelentősen csökkentette a békés ukrán városok és polgári objektumok elleni csapáskészségüket”.

A kapcsolattartó csoport tagjai közölték, hogy január 9-i találkozójuk lehet az utolsó, mivel a csoport sorsa Trump alatt továbbra is tisztázatlan.

A leköszönő amerikai kormányzat azon dolgozik, hogy Trump január 20-i hivatalba lépése előtt a lehető legtöbb segély jusson Ukrajnának, ezzel javuljon Kijev tárgyalási pozíciója. Trump – aki többször bírálta az Egyesült Államok Kijevnek nyújtott segítségét – azt állította, hogy miután visszatér a Fehér Házba, tárgyalások révén gyorsan el tudja érni a háború befejezését.

Ukrajnában attól tartanak, hogy Oroszország az elfoglalt ukrán területek megtartására használna fel egy kutyafuttában tető alá hozott tárgyalást, és arra, hogy lehetővé tegye csapatainak a pihenést és az újbóli felfegyverkezést.

Austin azt mondta: fontos, hogy a kapcsolattartó csoport továbbra is katonai segítséget nyújtson, Boris Pistorius német védelmi miniszter pedig ugyancsak óva intett attól, hogy a Nyugat lazítson Ukrajna támogatásán.

XS
SM
MD
LG