Az USA a kínai hadsereget segítő cégként listázta a kínai CATL akkumulátorgyártót, a cég részvényárfolyama pedig beesett. A listának egyelőre nincs semmilyen közvetlen következménye, de nem biztos, hogy később sem lesz, így elrettentő hatása már jelentkezhet. A CATL szerint tévedés történt.
Az amerikai védelmi minisztérium hétfőn felvette a kínai hadsereggel együttműködő cégek listájára (1260H lista) a Tencent és a CATL kínai vállalatot – adta hírül a Reuters.
A Tencent a közösségi médiában és a játékiparban működő óriásvállalat, a kínai WeChat üzenetküldő alkalmazás tulajdonosa például. A CATL a világ legnagyobb autóipari akkumulátorgyártója, többek között Debrecenben is ő készül a botrányokkal tarkított nagy gyárberuházásra.
Ehhez kapcsolódóan: Elkeseredett debreceni küzdelem a helyi akkumulátorgyárak ügyében
A bejelentés után 7,3 százalékot estek a hongkongi tőzsdén jegyzett Tencent részvényei, amivel nagyjából 35,4 milliárd dollárnyit veszített a piaci értékéből. A sencseni tőzsdén jegyzett CATL részvényei 2,8 százalékkal alacsonyabban zártak, így a vállalat 4,4 milliárd dollárnyi piaci értéket veszített.
Reakciójában mindkét vállalat tévedésnek, hibának nevezte a lépést, a Tencent pedig esetleges jogi ellenlépéseket is kilátásba helyezett, ha nem veszik le őket a listáról. A CATL közölte, hogy „nem vesznek részt semmilyen katonai vonatkozású tevékenységben”.
A listán 134 vállalat szerepel. Semmilyen közvetlen következménye nincs annak, ha egy cég felkerül rá, ugyanakkor a hírnevét rosszul érintheti, és komoly figyelmeztetés az amerikai szereplők számára az együttműködés kockázatairól. A hírügynökség szerint az amerikai pénzügyminisztériumra is nagyobb nyomás nehezedhet, hogy szankciókat hozzon az érintett vállalatokkal szemben.
A tavalyi év során egyébként republikánus képviselők próbálták a CATL-t feltetetni a listára, köztük Marco Rubio szenátor, a várható új külügyminiszter. Érvelésük szerint a CATL erősen kötődik a kínai hadsereghez, „a CATL akkumulátoraira hagyatkozás veszélyezteti az USA nemzetbiztonságát, mivel az energia-infrastruktúra tekintetében a Kínai Kommunista Párttól függővé tesz bennünket”.
Tavaly a dróngyártó kínai DJI és a lézeralapú távérzékeléssel foglalkozó Hesai Technologies is beperelte az USA védelmi minisztériumát, mert feltette őket a listára, de egyelőre maradtak. Hat másik kínai céget ugyanakkor levettek a legújabbról.
A listát évente egyszer frissíti a minisztérium. Közlésük szerint azért van rá szükség, hogy felhívják a figyelmet a Kínai Népköztársaság „katonai-polgári fúziós stratégiájára”, és ellensúlyozzák. E szerint a kínai Népi Felszabadító Hadsereg civilnek tűnő kínai vállalatok, egyetemek és kutatási programok által próbál fejlett technológiához jutni és modernizálni.