Rohamosan nőnek a hazai koronavírusos esetek, már 54 278 főnél mutatták ki a megbetegedést idehaza, közülük jelenleg 2209-en szorulnak kórházi ápolásra, 200 beteg pedig lélegeztetőgépen van. Az elhunytak száma 47 fővel nőtt, ez a második legmagasabb adat a járvány kitörése óta hazánkban.
Szigorítás a maszkviselésben
Péntektől kötelező a maszkviselés a szabadtéri rendezvényeken és a sporteseményeken is. A Magyar Közlönyben megjelent rendelet szerint a mérkőzéseken csak a játékosok, az edzők és a bírók mentesülhetnek ez alól.
Az NB-I-ben szereplő Honvéd labdarúgói között többen is megfertőződtek- ezt közleményben tudatta az egyesület. Nem csak focisták, az edzői stáb több tagja is elkapta a vírust, így ők is karanténba vonultak, a negatív eredménnyel rendelkezőket pedig elővigyázatossági okokból újratesztelik.
Október 23-án is ülésezett az Operatív Törzs
Erről Orbán Viktor számolt be Facebook oldalán. A miniszterelnök arra kérte Pintér Sándort, hogy keményítsen be a maszkviselési szabályokat illetően.
„Adtunk elegendő türelmi időt, mindenki megérthette, hogy a maszkviselésen múlik a járvány megfékezése. Utasítottam a belügyminisztert arra, hogy szerezzen érvényt a hatályban lévő jogszabályoknak és érje el, hogy a maszkviselés általánossá váljon”- fogalmazott.
Az Operatív Törzs mai ülésén a vakcina kérdés is szóba került, amellyel kapcsolatban a kormányfő azt mondta, Magyarország az összes európai beszerzési programban részt vesz, ugyanakkor felszólította a törzset, hogy tájékozódjon az orosz és a kínai vakcinák előállításának és beszerzésének körülményeiről is.
Drasztikus lépések külföldön
Világszerte 41 640 295 megbetegedést regisztráltak, ennek következtében pedig 1 136 495-en vesztették életüket. Európában tíz nap alatt megkétszereződött az új koronavírusos esetek száma a Reuters elemzése szerint.
Csehországban egy nap alatt 14 151 új esetet és 55 halálos áldozatot jelentettek, jelenleg pedig közel 114 ezer aktív fertőzött van. 4777 beteget ápolnak kórházban. A betegség megugrása arra késztette a cseh kormányt, hogy újabb szigorításokat vezessen be, ezért október 21-én az egészségügyi miniszter, Roman Prymula bejelentette, hogy az élelmiszerüzletek, drogériák és patikák kivételével minden üzletnek be kell zárnia. Kijárási korlátozás lépett érvénybe, otthonát csak az hagyhatja el, aki a szükséges bevásárlást intézi, munkába megy, vagy az orvost keresi fel. A gyülekezést két főben maximalizálták. Az EU és a NATO egészségügyi segítséget nyújt Csehországnak, ennek értelmében katonai egészségügyi személyzettel fogják kisegíteni az országot.
Teljes kijárási tilalmat jelentett be Szlovákia is, november 2-tól csak az mentesülhet a rendelkezés alól, aki negatív koronavírus tesztet tud felmutatni. A korlátozás négy északi járásban már szombattól életbe lép. Hétfőtől bezárnak az iskolák is, a kormány boltzárat azonban nem rendelt el. A Szlovák Orvosi Kamara hazahívja a külföldi orvosokat, arra kérik az egészségügyi dolgozókat, hogy vegyék ki részüket a járvány elleni harcból.
Franciaországban kiterjesztik az éjszakai kijárási tilalmat, további 38 megyében lesz érvényes a korlátozás, ez a lakosság kétharmadát érinti már. Az országban az elmúlt 24 órában közel 42 ezer új megbetegedést regisztráltak, a kórházak pedig teltházzal üzemelnek. A francia kórházi kapacitás 44%-át a koronavírusos esetek teszik ki.
Belgiumban elhalasztják a nem életmentő műtéteket, Lengyelországban a varsói Nemzeti Stadiont pedig járványkórházzá alakítják át, ahol egyszerre 500 beteget tudnak ellátni.
Koronavírus gyógyszer kapott engedélyt
A remdesivir megkapta az amerikai gyógyszerfelügyelet engedélyét, ez az első olyan gyógyszer, amit a koronavírus kezelésére hivatalosan is használhatnak. Emlékezetes, hogy az amerikai elnököt, Donald Trumpot is ezzel a szerrel kezelték. Európában a remdevisir csak ideiglenes jóváhagyást kapott.
A Richter magyarországi igazgatója az InfoRádiónak adott interjújában elárulta, hogy a gyógyszerből a gyártó folyamatosan állítja elő az újabb mennyiséget, a hazai kórházaknak pedig már 15 ezer kisüveges adagot gyártott le összesen, ebből 7 egészségügyi intézmény kapott. Orbán Gábor azt is elárulta, hogy a már legyártott 15 ezer adag 3 ezer beteg kezelésére elegendő mennyiség.