A legfontosabb cikkeink hétfő reggel: félelem, intolerancia, morális válság – most és az elmúlt évszázadban, a kormány gyűlöletvonatán nincs vészfék, életre kelt Van Gogh festmények.
Elköltözik Magyarországról Al Ghaoui Hesna, a világ konfliktuszónáiból küldött tudósításaival ismertté vált újságíró. Szelfi című podcastunk legfrissebb epizódjában elmondja, miért döntött így, mennyire viseli el a félelmet, az intoleranciát és hol húzódnak az átléphetetlen vörös vonalak.
Harminc évvel ezelőtt is felmerültek hasonló morális kérdések, amikor a Szabad Európa Rádió riportere Kosáry Domokos történészt kérdezte a változó Horthy-képről, vagy az 56-osok közérzetéről. Másik podcast-sorozatunk, az Archívum új epizódjában ezt az interjút hallgathatják meg.
A közvélemény befolyásának felelősségéről szól „A gyűlöletvonatból nincs kiszállás” című cikkünk is. Több elemző megszólaltatásával azt néztük meg, milyen nyomot hagy a magyar társadalom mentális állapotán a kormány lassan évtizedes kisebbségellenes politikai kampánya.
Tüntettek az egészségügyiek
Egészségügyi szakdolgozók és támogatóik ezrei tüntettek szombaton a Hősök terén. Az ápolók méltánytalanul kiszolgáltatottnak érzik magukat a jelenlegi munkafeltételek mellett, és több ápolót, az orvosokéhoz hasonló mértékű béremelést is el szeretnének érni.
A hétvégén a koronavírus-járvány egy újabb halálos áldozatát és 155 újabb fertőzöttet regisztráltak, az állami tájékoztatás szerint. Így a Covid közvetlen halálos áldozatainak száma 30 027 embernél jár Magyarországon. Ez a világon jelenleg a második legrosszabb halálozási mutató lakosságarányosan Peru után a Worldometer nyilvántartása szerint.
Trükkök, érzéki csalódások
Hiába az UNESCO-döntés, senki sem tudja biztosan megmondani, hogy a világörökségi listára kerülés megvédi-e Verespatak természeti és kulturális örökségét az aranybánya újranyitásától. A térség státuszának változása után gyűjtöttük össze az érintett és elérhető szereplők véleményét.
Létezik egy egyszerű trükk, amellyel hatékonyan védheti telefonját a megfigyeléstől. Erről az amerikai szenátus hírszerzési bizottságának tagja, Angus King számolt be, a Pegasus-ügy napvilágra kerülése után. Ha Ön is megnehezítené a hackerek munkáját, segítünk a cikkünkben foglalt jótanáccsal.
Végül egy káprázatos képgalériát ajánlok figyelmébe: Párizs és Kalifornia után Londonban lehet megtekinteni azt a különleges Van Gogh-kiállítást, amely valóban testközelbe hozza a holland festőművész álomszerű világát, több mint hatvanezer videoképkockán, 360 fokos, animált montázsban.
Nyugodt napot kívánok,
Vovesz Tibor