A két orosz tankerhajó megfeneklése a helyi hatóságok szerint olajszennyezést okozott a Krasznodari terület fekete-tengeri partszakaszának nagy területén.
Venjamin Kondratyev, az oroszországi Krasznodar kormányzója elmondta, hogy takarítószemélyzetet küldtek a szennyezett területre, mivel az erős szél miatt nagy mennyiségű olaj érte el a partvidéket. A közösségi médiában közzétett fotókon és videókon sötét folyadékkal borított állatok láthatók. Közel háromszáz ember dolgozik a baleset következményeinek minimalizálásán.
Egyre több a jelentés a környezetkárosodásról, a helyiek olajjal szennyezett tollú madarakról számoltak be, akik emiatt már repülni sem tudnak. A levegőben erős olajszag terjeng, sokan bőr- és szemirritációra, hányingerre panaszkodnak.
Két önkormányzat operatív parancsnokságot állított fel a takarítás koordinálására, a környezetvédők azonban arra figyelmeztetnek, hogy a szivárgás mértéke már túl nagy lehet. Leonyid Glusak, a régió tengeri szakszervezeteinek elnöke szerint a fűtőolaj nagy része már a tengerbe szivárgott. Azt mondta, hogy a balesetet szenvedő tartályhajók alkalmatlanok a nyílt tengeri vizekre.
Ehhez kapcsolódóan: Környezeti katasztrófával fenyeget az orosz tankerhajók megfeneklése a Kercsi-szorosban
A Volgonyeft–212 és a Volgonyeft–239 nevű tartályhajó vasárnap szenvedett balesetet a Fekete- és az Azovi-tengert összekötő Kercsi-szorosnál. Egy tengerész életét vesztette, a legénység huszonhat tagját ki kell menteni, többeket kórházba szállítottak.
Az egyik tartályhajó a heves viharban felborult és kettészakadt. A balesetet feltehetően az ilyen hajók számára veszélyesnek számító, három-négy méteres hullámok okozták.
Mindkét hajó több ezer tonna fűtőolajat szállított, így súlyos környezeti katasztrófa következhet be az igen fontos hajózási útvonalnak számító Kercsi-szorosban.
Oroszország régi, nem biztosított hajókból álló árnyékflottáját használja az ukrajnai háborúra válaszul bevezetett nyugati szankciók megkerülésére. A hajók állapota komoly környezetvédelmi aggályokat is felvet.
Az illetékes orosz hatóságok büntetőjogi vizsgálatot indítottak a baleset ügyében, amely az ukrán elnök figyelmeztetése szerint Európa más részein is megismétlődhet. „Tengerünk újabb, Oroszország által okozott környezeti katasztrófával néz szembe, de ezeknél nagyobb és veszélyesebb orosz tankhajók is közlekednek a tengereken. Ennek a flottának a megállítása nemcsak arról szól, hogy elvágjuk Oroszország háborús finanszírozását, hanem a természet védelméről is” – írta Volodimir Zelenszkij az X-en.
Oroszország 2014-ben illegálisan csatolta el Ukrajnától a Krím félszigetet.