Másfélszeresére nőtt tavaly a korábbi évhez képest azon médiamunkások száma világszerte, akiket foglalkozásuk miatt öltek meg. A legtöbb ilyen esetet Ukrajnában és Mexikóban jegyezték fel.
A Bizottság az Újságírók Védelméért (CPJ) nevű szervezet friss jelentése szerint 2022-ben regisztrálták a legtöbb újságíró-gyilkosságot 2018 óta.
A dokumentált legalább hatvanhét áldozat közül minimum negyvenegyet munkája miatt öltek meg, a többi esetben még vizsgálják az indítékot.
Ukrajnában tizenöt riporter erőszakos haláláról tudni, ezt Mexikó (tizenhárom) és Haiti (hét) követi.
„Az újságírók Ukrajnában óriási kockázatokkal néznek szembe. A sajtó képviselői gyakran sebesülnek meg becsapódó repeszek miatt, miközben a konfliktusról tudósítanak, egyesek pedig arról számoltak be, hogy az orosz erők célba vették őket” – húzta alá a CPJ.
Ehhez kapcsolódóan: „Leírták, hogyan fogok kínok között meghalni” – Ukrán újságíró az elrablásáról és fogságáról
Rámutattak, hogy a mexikói gyilkosságokat a büntetlenség kultúrája jellemzi és táplálja, illetve hogy Haitiben többen a bandaháborúk közepette vesztették életüket, két újságírót azonban rendőrök lőttek agyon.
Az ENSZ Oktatási, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO) nemrég közölte, hogy 2022-ben nyolcvanhat újságírót gyilkoltak meg, tehát átlagosan négynaponta egyet.
Ehhez kapcsolódóan: Másfélszeresére emelkedett az újságíró-gyilkosságok száma 2022-ben
Az esetleges indítékok között sorolták fel a megtorlást azért, amiért az érintett szervezett bűnözésről, fegyveres konfliktusról, szélsőséges csoportokról, esetleg korrupciós esetekről, tüntetésekről, hatalmi visszaélésekről tudósított.
A szervezet hangsúlyozta, hogy az újságírók mintegy felét a szabadidejében és nem munkája végzése közben ölték meg, például otthonában, utazás közben, parkolóban vagy más nyilvános helyen.