A Kabulban eltűnt afgán nők vallomásáról készült videó haragot és vádakat váltott ki, amelyek szerint a tálibok nyomást gyakoroltak rájuk, hogy külföldön élő aktivistákra kenjék, miért mentek utcára a jogaikért tüntetni.
Az afgán nők hónapok óta tüntetnek a tálibok ellen jogaikat követelve.
A fundamentalisták a jogvédő csoportok szerint zaklatással, erőszakkal, sőt az aktivisták elrablásával válaszolnak a tiltakozásokra.
Most úgy tűnik, hogy a tálib hatóságok új taktikát alkalmaznak a női jogvédők megfélemlítésére: „vallomásokat” tesznek közzé, amelyekben a nők azt állítják, hogy az országon kívül élő aktivisták bujtották fel őket a tiltakozásra.
Február 21-én a tálib belügyminisztérium publikált egy videót, amelyen több nő látható, akik azt állítják: külföldi székhelyű aktivisták azzal bátorították őket az utcai tüntetésre, hogy felajánlották nekik, elköltözhetnek vagy külföldre küldhetik tanulni a gyerekeiket. Azt is elmondták, hogy nem bántak velük durván, ellentétben azzal, amire számítottak.
A nők állítólag azok közül kerültek ki, akik a hónap elején tűntek el egy kabuli menedékházból. Rina Amiri, az afgán nőkért felelős amerikai különmegbízott akkoriban Twitteren közölte, hogy a nők az afgán fővárosban elfogott negyven ember között voltak. Később magyarázat nélkül törölte a tweetjét.
A videó felháborodást váltott ki, és sokan megfogalmazták, hogy a tálibok kényszerrel csikarták ki az úgynevezett vallomásokat. Ezt a taktikát az autoriter rezsimek, köztük a szomszédos Irán is széles körben alkalmazza az aktivisták és kritikusok lejáratására.
Kínos helyzetbe hozva, kényszerítéssel akarják elhallgattatni a nőket
Szamira Hamidi, az Amnesty International regionális igazgatóhelyettese szerint a tálibok megpróbálják elhallgattatni a tiltakozókat és azokat, akik megkérdőjelezik a fundamentalista csoport emberi jogi gyakorlatát.
„Ha figyelmesen nézzük a videót, látjuk, hogy a tiltakozó nők mentális állapota azt mutatja, hogy nyomás alatt vannak” – mondta Ahmadi az Azadi Rádiónak.
Hamidi Twitteren azt is közölte: nem világos, milyen nyomás nehezedhetett a nőkre, hogy azt mondják, azért tiltakoznak, hogy segítsenek nekik elmenekülni az országból.
„A tálibok taktikája piszkos és veszélyes. Erős üzenetet közvetít, hogy megtorlással és erőszakkal bármit elérhetnek” – mondta Hamidi.
Heather Barr, a Human Rights Watch nőjogi igazgatója Twitteren feltette a kulcskérdést: „Hogy bántak ezekkel a nőkkel a tálibok, miután elrabolták és fogva tartották őket?”
Bezárták és elvágták őket a külvilágtól
„Amikor vád nélkül tartanak fogva embereket, hazudnak, azt mondják, hogy nem tartották fogva őket, és megtagadják tőlük az ügyvédhez, a családjukhoz és a védőikhez való hozzáférést, senki sem lepődik meg, amikor a visszaéléseket koreografált vallomással koronázzák meg” – tette hozzá Barr.
A maga részéről Favzia Kúfi törvényhozó, a korábbi kormány béketárgyalója „bűncselekményként” ítélte el a videó nyilvánosságra hozatalát.
„Bűncselekmény a kényszerített vallomás és a nők képének olyan módon történő közzététele, amely sérti a jó hírüket és a méltóságukat” – írta Koofi Twitteren.
„Elvették az élethez való jogot az országomban a nőktől, és azt várják, hogy senki ne tiltakozzon? Féltek a tiltakozó nőktől, és minden eszközzel le akarjátok járatni őket, de ez a nők erejét bizonyítja” – tette hozzá.
A vitatott videóban a tálibok megbízott belügyminisztériumának szóvivője azt állította, hogy a nők megbánták tettüket.
„A nőket, akiket a közelmúltban egyes hírszerzői körök arra bátorítottak, hogy az Afganisztáni Iszlám Emirátus ellen tüntessenek és az iszlám rezsim elleni jelszavakat skandáljanak, a biztonsági erők nemrég őrizetbe vették – mondta a szóvivő, Akel Azam. – Bevallották a külföldi hírszerző körök érintettségét, megbánásukat fejezték ki a tettük miatt; az Afganisztáni Iszlám Emirátus most már garantálja az életüket” – tette hozzá.
Amióta augusztus végén visszatértek a hatalomba, a tálibok számos olyan elnyomó politikát hoztak vissza, amelyet első hatalomra kerülésük idején vezettek be a nőkkel szemben. Például kitiltották őket a középiskolákból, és sok nőt megakadályoztak abban, hogy dolgozzon.
Az elmúlt hetekben számos női aktivista tűnt el. Nőtt az aggodalom a biztonságuk miatt, miközben a tálibok tagadták, hogy közük lett volna hozzá.
„Egyre jobban aggódom az Afganisztánban eltűnt női aktivisták jólléte miatt. Többekről hetek óta nem hallottunk – közölte Antonio Guterres ENSZ-főtitkár Twitteren február 10-én. – Nyomatékosan felszólítom a tálibokat, hogy gondoskodjanak a biztonságukról, engedjék haza őket!”
Több nőt jelentések szerint szabadon engedtek, de a hollétük továbbra is ismeretlen.