Írország, Norvégia és Spanyolország példáját követve Szlovénia is elismerte Palesztina államiságát a ljubljanai parlament jóváhagyását követően.
A nemzetgyűlés előző nap rendkívüli ülésen tárgyalta a kormány döntését, hogy Szlovénia független és szuverén államként ismerje el Palesztinát az 1967-es határokon belül, illetve azokon a határokon belül, amelyekről az érintett felek egy jövőbeli béketárgyaláson megállapodnak.
A kilencvenfős törvényhozásban 52 képviselő szavazott igennel az indítványra, az ellenzéki pártok nem vettek részt a voksoláson.
„Szlovénia mai végleges döntése a remény és a béke üzenetét hordozza. Úgy hisszük, hogy kizárólag a kétállami megoldás vezethet el a tartós békéhez a Közel-Keleten” – írta Tanja Fajon külügyminiszter a régebben Twitterként ismert X-en.
„Szlovénia továbbra is fáradhatatlanul fog dolgozni mindkét nemzet biztonságának erősítésén” – tette hozzá.
Robert Golob kormányfő rámutatott, hogy Szlovénia ezer éven keresztül álmodozott a függetlenségről, amelyet 1991-ben végül elnyert. „Sajnos a palesztin nemzet még nem kapta meg ezt a jogot” – mondta.
A Janez Janša volt miniszterelnök vezette jobboldali ellenzéki Szlovén Demokrata Párt (SDS) ellenezte a lépést, és hétfőn népszavazási indítványt nyújtott be, amely késleltette volna a szavazást, de végül nem sikerült keresztülvinni.
Ehhez kapcsolódóan: Mit jelentett be Írország, Norvégia és Spanyolország a palesztin államról?
A ljubljanai kormány május 9-én kezdeményezte a palesztin állam elismerését. Előző csütörtökön el is fogadta az erről szóló határozatot, majd végső jóváhagyásra a parlament elé terjesztette.
Szlovénia a világ 147. országaként ismerte el a független palesztin államot. Nemrég Írország, Norvégia, illetve Spanyolország is beállt a sorba.
Korábban az Európai Unió mindössze hét tagállama ismerte el a palesztin államiságot. Öten a korábbi keleti blokk tagjaként tették meg 1988-ban, Magyarország is.