Az amerikai védelmi minisztérium tanulmányozza a Boeing javaslatát, amelynek értelmében olcsó, kisméretű, precíziós robbanófejjel szerelt rakétákkal látnák el Ukrajnát, így lehetővé téve a messze az inváziós erők védelmi vonalai mögött lévő célpontok támadását.
A már több mint kilenc hónapja tartó háború előrehaladásával egyre fogyatkoznak az Egyesült Államok és a szövetségesek fegyverkészletei, miközben Ukrajnának nagy szüksége van precíziós eszközökre.
Iparági források arról számoltak be, hogy a Boeing által javasolt GLSDB (földi indítású, kis átmérőjű bomba) mellett féltucatnyi másik terv is van az Ukrajnának szánt új fegyverek gyártására vonatkozóan.
A Reuters hírügynökség értesülései szerint a szállítás jövő év tavaszán kezdődhetne meg. A kiszivárgott dokumentumok alapján látható, hogy a GLSDB az amerikai készletekben bőven rendelkezésre álló GBU–39 siklóbombát kombinálná az ugyancsak széles körben elérhető M26 rakétahajtóművel.
Ugyan néhány GLSDB-egység már elkészült, a hivatalos beszerzésnek több logisztikai akadálya van, így a Boeing mentességet akarna a kormányzati árfelderítési eljárás alól, amelynek célja annak biztosítása, hogy a Pentagon a lehető legjobb ajánlatot kapja.
Washington eddig elutasította a mintegy háromszáz kilométeres hatótávolságú ATACMS rakéták szállítására vonatkozó ukrán kéréseket, azonban a Boeing és a SAAB által 2019 óta közösen fejlesztett GLSDB 150 kilométeres hatótávolsága is lehetővé tenné most elérhetetlen orosz célpontok támadását.
Doug Bush, az Egyesült Államok hadseregének illetékese előző héten közölte, hogy gyorsítani akarják a 155 milliméteres tüzérségi lövedékek gyártását azáltal, hogy a jelenleg csak állami létesítményekben folyó előállítást kiterjesztik a hadiipari magánvállalatokra is.
Aláhúzta: az ukrajnai háború nyomán megugrott a kereslet Európában az amerikai fegyverek és lőszerek iránt.
Ehhez kapcsolódóan: Ukrán elnök: Oroszország újabb támadásokat tervez az energiahálózat ellen
Tom Karako, a Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központjának (CSIS) szakértője rámutatott, hogy a készletek viszonylagos megfogyatkozása indokolja a fegyvergyártás felgyorsítását, mondván, hogy ennek szintje kezd alacsonyabb lenni a kívánatosnál és annál, mint amire szükség van Kína elrettentése érdekében.
Arra is kitért, hogy a tavalyi afganisztáni kivonulás miatt rengeteg légibomba felszabadult, amelyek felhasználásához innovatív megoldásokra van szükség, mert nem használhatók egyszerűen az ukrán légierő repülőgépeivel.