A kilenc atomhatalom, köztük az Egyesült Államok és Oroszország valószínűleg bővíteni és modernizálni fogja robbanófej-arzenálját, és a következő évtizedben többet fog beszélni róla, ami aggasztó tendencia – állapítja meg legutóbbi éves tanulmányában egy befolyásos agytröszt.
A Stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet (SIPRI) június 13-án, 2022-re vonatkozó éves jelentésében közölte, hogy a nukleáris robbanófejek számának tavalyi csekély csökkenése ellenére az arzenál a következő tíz évben várhatóan növekedni fog.
„A kilenc atomhatalom – az Egyesült Államok, Oroszország, az Egyesült Királyság, Franciaország, Kína, India, Pakisztán, Izrael és Észak-Korea – folytatja nukleáris arzenáljának korszerűsítését, és bár az atomfegyverek összszáma kissé csökkent 2021 januárja és 2022 januárja között, valószínűleg növekedni fog a következő évtizedben” – mondta a SIPRI.
„Egyértelmű jelek mutatnak arra, hogy vége a globális nukleáris fegyvertárnak a hidegháború vége óta jellemző csökkentésnek” – mondta Hans M. Kristensen, a SIPRI tömegpusztító fegyverek programjának munkatársa, az Amerikai Tudósok Szövetsége (FAS) nukleáris információs projektjének igazgatója.
Aggasztó tendencia
Wilfred Wan, a SIPRI tömegpusztító fegyverek programjának igazgatója szerint „minden nukleáris fegyverrel bíró ország növeli vagy korszerűsíti arzenálját, a legtöbbjük élesíti atomretorikáját és a nukleáris fegyverek szerepét katonai stratégiájában”.
„Ez nagyon aggasztó tendencia” – tette hozzá.
A SIPRI becslése szerint az atomhatalmak összesen 12.705 robbanófejjel rendelkeztek 2022 elején, ezekből mintegy 9440 állt készen bevetésre.
A legtöbb az Egyesült Államoké és Oroszországé
Becslések szerint 3732 robbanófejet telepítettek rakétákra és repülőgépekre, ezekből körülbelül kétezret tartottak fokozott harckészültségben – ezek szinte mindegyike Oroszországé vagy az Egyesült Államoké.
Az amerikai és orosz robbanófejkészletek 2021-ben tovább csökkentek, de a SIPRI ehhez hozzátette, hogy ez elsősorban a katonai szolgálatból az elmúlt években kivont robbanófejek szétszerelésének tudható be.
A két hatalom birtokában van az összes nukleáris fegyver kilencven százaléka közölte a SIPRI.
2022 januárjában az Egyesült Államok 1744 robbanófejet telepített 5428-as készletéből – tette hozzá –, míg Oroszország 1588-at az összesen 5977-ből.
A másik hét, atomfegyverrel rendelkező állam vagy fejleszt, illetve telepít már új fegyverrendszereket, vagy pedig bejelentette erre vonatkozó szándékát, közülük Kína nukleáris arzenáljának jelentős bővítését végzi.
A SIPRI szerint a két elkeseredetten rivális szomszédos országnak, Pakisztánnak (165) és Indiának (160) hasonló méretű az arzenálja.