Akadálymentes mód

A legfrissebb hírek

Zelenszkij: Ukrajna NATO-tagsága vethet véget a háború „forró szakaszának”


Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerint a NATO-csatlakozás elősegítheti az oroszok által megszállt területek visszavételét diplomáciai úton. (archív fotó)
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerint a NATO-csatlakozás elősegítheti az oroszok által megszállt területek visszavételét diplomáciai úton. (archív fotó)

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerint országa felvétele a NATO-ba véget vethet annak, amit ő az Oroszország által indított háború "forró szakaszának” nevezett.

A Sky Newsnak adott és november 29-én sugárzott interjúban Zelenszkij felvetette, hogy hajlandó fontolóra venni a tűzszünetet, ha Ukrajna meg nem szállt területei a NATO védelme alá kerülnének addig, amíg el nem ismerik az ország nemzetközi határait.

Oroszország 2014-ben annektálta az Ukrajnához tartozó Krím-félszigetet és 2022 februári teljes körű inváziója kezdete óta Ukrajna területének 20 százalékát foglalta el.

"Ha meg akarjuk állítani a háború forró szakaszát, akkor a NATO védőernyője alá kell vonni Ukrajna ellenőrzésünk alatt álló területét" - mondta Zelenszkij, hozzátéve, hogy az ország megszállt keleti részeit "diplomáciai úton" lehet visszaszerezni.

Előzőleg Donald Trump megválasztott amerikai elnök bírálta, hogy az Egyesült Államok dollármilliárdokat öntött Ukrajnába Oroszország inváziója óta.

Trump azt is közölte, hogy a Fehér Ház visszafoglalását követően 24 órán belül véget vethet a háborúnak - ezt a kijelentést sokan úgy értelmezték, hogy Ukrajnának fel kell adnia az Oroszország által elfoglalt területeit.

A héten Trump Keith Kelloggot, a hadsereg nyugalmazott altábornagyát nevezte meg különmegbízott-jelöltjének Ukrajna és Oroszország ügyeiben. Kellog régóta szolgál Trump főtanácsadójaként védelmi kérdésekben.

Kellogg azt tanácsolta: mondják azt az ukránoknak, hogy ha nem ülnek le a tárgyalóasztalhoz, akkor az amerikai támogatás elapad, Vlagyimir Putyin orosz elnökkel pedig azt közöljék, hogy ha ő nem ül asztalhoz, az Egyesült Államok „mindent megad az ukránoknak, ami ahhoz kell, hogy megöljenek benneteket a harctéren."

Oroszország az elmúlt néhány hónapban egyre súlyosabb drón-, rakéta- és siklóbomba-támadásokat hajt végre az ukrán városok ellen, ezekben emberek halnak meg és károk keletkeznek az energiainfrastruktúrában akkor, amikor beköszönt a hideg évszak.

A hónap elején Rosemary DiCarlo magas rangú ENSZ-tisztviselő arra figyelmeztetett, hogy Moszkva támadásai az ukrán energetikai infrastruktúra ellen a „legkeményebbé tehetik a mostani telet a háború csaknem három évvel ezelőtti kezdete óta”.

Ukrajna számos ellentámadást indított azóta, hogy Joe Biden amerikai elnök, Ukrajna legjelentősebb külföldi támogatója és Kijev európai szövetségesei engedélyezték a nagy hatótávolságú rakéták bevetését Oroszországon belüli célpontok ellen.

XS
SM
MD
LG